Fundacja Historyczna Lotnictwa PolskiegoO Fundacji

Statut Fundacji

Cele działania Fundacji
Organy Fundacji

Kontakt

Zapomniani bohaterowie

Staraniem Fundacji oraz
Wydawnictwa Gretza ukazała
się kolejna książka z serii
"Zapomniani Bohaterowie"
tym razem poświęcona
mjr. pil. Karolowi Pniakowi,
dowódcy 308 Dywizjonu
Myśliwskiego.Niecodzienny pomysł promocji lotniczych bohaterów zaproponowany przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego zyskał przychylność Sił Powietrznych. Efekty są zaskakujące.

Trzy   lata   temu na   grzbiecie    samolotu MiG-29UB nr 15 został wymalowany charakterystyczny znak z kosami. W 90. rocznicę powstania odznaki kościuszko- wskiej,      promował      historię      jednostki
kontynuującej tradycje 7 Eskadry biorącej udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Samolot z 1elt w Mińsku Mazowieckim zaprezentował się na wielu imprezach lotniczych na świecie dając efektowne pokazy. Jak mówią piloci z Mińska Mazowieckiego, wielokrotnie ten barwny znak stał się pretekstem do opowiedzenia o historii lotnictwa polskiego, gdyż swą efektowną formą zaciekawiał widzów, a komentatorzy starali się dowiedzieć o nim więcej.

Historia tego najstarszego i oryginalnego znaku eskadrowego w lotnictwie polskim zaprojektowanego przez Eliota Chessa - ochotnika amerykańskiego w Eskadrze Kościuszkowskiej - nie kończy się jednak na tym. Godło otrzymało współczesny szlif i w tym roku pojawiło się na kadłubie kolejnych samolotów również w wersji obniżonej widzialności, wszak MiGi-29 to samoloty bojowe. Autorem modyfikacji godła jest znany już ze swych latających prac Robert Gretzyngier - współzałożyciel Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego popularyzującej historię Polskich Skrzydeł. Usilnym staraniem Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego udało się namówić lotników 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego i uzyskać poparcie dowódcy bazy płk dypl. pil. Macieja Trelki, a następnie aprobatę dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lecha Majewskiego do niecodziennego podejścia do historii eskadry kościuszkowskiej.

Dla samolotów MiG-29 wybrano patronów zasłużonych dla jednostek spod gwiaździstego znaku i na samolotach pojawią się znane w kręgach lotniczych nazwiska Witolda Urbanowicza, czy Eugeniusza Horbaczewskiego oraz te często zapomniane, które również zasługują na pamięć jak np. Wojciecha Januszewicza - dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej w 1939 r. Już 2 czerwca br. na pikniku lotniczym na lotnisku w Janowie zaprezentowano pierwsze samoloty ozdobione portretami patronów, które wykonali własnymi siłami i własnym kosztem wolontariusze Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego pod czujnym okiem autora projektu godła. W dotychczasowych pracach udział wzięli: Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak, Adam Kostyra, Marek Rogusz, Tomasz Obrębski, Piotr Abraszek, Marcin Hutny z synem Pawłem, Grzegorz Dwórnik i Paweł Bondaryk.

Projekt „Kosynierzy Warszawscy” nie ograniczy się jednak do utrwalenia na samolotach wizerunków zasłużonych dla lotnictwa postaci. Każdy z samolotów wybierających się na pokazy lotnicze w kraju i za granicą zostanie „doposażony” w odpowiednią liczbę ulotek prezentujących sylwetkę patrona w języku polskim i angielskim, rozdawanych podczas imprez lotniczych. W ten sposób mamy zamiar upowszechnić wiedzę o polskich lotniczych bohaterach w kraju, a przede wszystkim za granicą. Już w tej chwili mogą się cieszyć mieszkańcy Radzymina i okolic widząc pochodzącego stamtąd patrona Szkoły Podstawowej nr 1 - ppłk. pil. Mariana Pisarka powracającego na samolocie MiG-29 nr 56 na polskie niebo w 100-lecie swych urodzin oraz 70. rocznicę śmierci. Swojego patrona wymalowanego na ogonie samolotu bojowego znajdą również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. por. pil. Mirosława Fericia z Ostrowa Wielkopolskiego obchodzący w tym roku 70. rocznicę jego śmierci. Może w ten sposób uda się obudzić wśród ludzi niezwiązanych na co dzień z lotnictwem i jego historią dumę z przeszłości i zasługujących na uznanie bohaterów, bo jeśli nie będziemy o nich mówić, popadną w zapomnienie. Znamienna była dla nas rozmowa z jednym ze współczesnych lotników, który widząc portret pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 ppłk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego rzucił niedbale - „nie znam człowieka...”.

W ramach serii „Zapomniani Bohaterowie” FHLP wydaje książki poświęcone lotnikom polskim, których postaci warto promować, mające na celu dotarcie do młodzieży. Apelujemy o wsparcie dla tej inicjatywy wszystkich osób prywatnych oraz instytucji, którym zależy na promocji pozytywnego wizerunku lotnictwa polskiego i przestańmy narzekać, że nikt nie chce mówić o naszych lotniczych bohaterach, skoro sami na ten temat milczymy...

Obszerna relacja z prac przy malowaniu samolotów 23 BLT ukazała się na łamach Lotniczego Magazynu Historycznego Gapa, wydawanego dzięki Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

W większości naszych projektów współpracujemy ściśle z Grupą Historyczną Lotnictwa Polskiego, która zajmuje się rekonstrukcją realiów życia i służby Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, wykorzystując w tym celu oryginalne elementy umundurowania i wyposażenia, w tym również historyczne samoloty pozostające w stanie zdatnym do lotu.Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego © 2010-2020
ul. Korkowa 134, 04-549 Warszawa, KRS 0000367234, NIP 952-209-91-66
Bank BNP Paribas 05 1600 1374 1843 0846 0000 0001