Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego

O Fundacji

Statut Fundacji

Cele działania Fundacji
Organy Fundacji

Kontakt

Zapomniani bohaterowie

Staraniem Fundacji oraz
Wydawnictwa Gretza ukazała
się kolejna książka z serii
"Zapomniani Bohaterowie"
tym razem poświęcona
mjr. pil. Karolowi Pniakowi,
dowódcy 308 Dywizjonu
Myśliwskiego.
Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie to legenda i wciąż nie napisana rzetelnie historia. Ludzie, którzy mieli okazję przekazać świadectwo tamtych czasów albo nie mogli, albo nie chcieli tego uczynić. Większość świadków wojennych wydarzeń pozostała na obczyźnie, a ich rodziny powoli zatracały związki z Polską. Ci, co powrócili do kraju, poddani komunistycznemu terrorowi woleli nie opowiadać o swojej przeszłości. W ten sposób zawiązała się swoista zmowa milczenia przypieczętowana śmiercią uczestników działań wojennych sprzed ponad 70 lat. Pozostały jedynie dokumenty i na ich podstawie w gronie nielicznych historyków oraz entuzjastów próbujemy odtworzyć i upowszechnić historię tysięcy żołnierzy tworzących Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie.

Najbardziej spektakularny okazał się piknik pod znakiem biało-czerwonej szachownicy zorganizowany w 2012 r. w podlubelskim Garbowie przez miejscowy samorząd we współpracy z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Garbowskiej oraz Siłami Powietrznymi. Pretekstem do tego spotkania było odsłonięcie pamiątkowego obelisku ku czci pięciu  lotników  wywodzą-
cych się z tamtejszej parafii. Wspólnymi siłami zorganizowaliśmy wydarzenie bezprece- densowe, które na pewno zachęciło i młodych i starych do zainteresowania się lotnictwem i powiązaną z nim lokalną historią. A przecież miejsc na mapie Polski, gdzie urodzili się bądź żyli nietuzinkowi lotnicy z pewnością jest bez liku. Może trzeba jedynie podpowiedzieć lokalnym włodarzom, że warto o nich przypominać? Wtedy to opracowaliśmy jedną z pierwszych publikacji biograficznych opisującą pięciu lotników ziemi garbowskiej.

W serii książek i broszur pod wspólną nazwą „Zapomniani Bohaterowie” publikujemy biografie lotników polskich popularyzując ich mało znane losy. Opierając się na dokumentach archiwalnych oraz wspomnieniach próbujemy ocalić od zapomnienia wiedzę o tych, których nazwisk nie znajduje się na pierwszych stronach gazet, a bez których na pewno inaczej potoczyłyby się losy II wojny. Poniżej prezentujemy kilka stron z publikacji poświęconej dowódcy 308 Dywizjonu Myśliwskiego, mjr. pil. Karolowi Pniakowi.Dotychczas z serii "Zapomniani Bohaterowie" ukazały się wspomnienia oraz biografie:

ppłk. pil. Romualda Sulińskiego

ppłk. pil. Mariana Pisarka

ppor. pil. Mariana Bełca

ppłk. pil. Stanisława Sochy

mjr. pil. Karola Pniaka

ppłk. pil. Witolda Łokuciewskiego

W przygotowaniu znajdują się: pamiętnik pełnomocnika ds. uchodźców polskich w Konstancy, płk. dypl. pil. Jakuba Kosińskiego, spisany w latach 1939–1940 oraz niedokończony pamiętnik pilota 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego” i 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”, sierż. pchor. pil. Jana Aleksandra Rogowskiego.

Książki z serii "Zapomniani Bohaterowie" oraz inne publikacje przygotowywane przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego można kupić w lotniczym antykwariacie.Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego © 2010-2023
ul. Korkowa 134, 04-549 Warszawa, KRS 0000367234, NIP 952-209-91-66
Bank BNP Paribas 05 1600 1374 1843 0846 0000 0001